INTERNATIONAL [ EN ] [ РУС ]

AR-GE

Devam etmekte olan iki Araştırma Geliştirme (AR-GE) projemiz bulunmaktadır.

Tehlikeli Atıkların Geri Kazanımı

Ark ocaklı demir çelik tesisleri baca tozlarının ekonomiye geri kazandırılması konusunda sadece çinko oksit üretimi aşamasında kalmayan, pik demir ve metalik çinko elde edilmesi sonucuna odaklanılmıştır.

Günümüz teknolojisi ve ülkemizde de kullanılmakta olan Waelz prosesi, ark ocaklı tesis baca tozlarından Çinko oksit elde edilmesinden ileri gidememektedir. Bu proses, düşük verimli ve waelz fırını tıkanmalarına çok müsait sürekli üretim sisteminde başarılı değildir. En kötü tarafı, baca tozu içinde yer alan demir yapısını cürüf atığı olarak çıkarmakta ve kullanılabilir bir değeri yok etmektedir.

Firmamız bünyesinde yapılan AR-GE çalışması aynı atıktan elde edilecek nihai ürün ve verim konusunda farklar yaratmaktadır. Ürün olarak metalik çinko, Pik külçe demir, klinker cürufu elde edilmektedir. Dolayısı ile yatırım fizibilite karlılık ve yatırım geri dönüş süreleri çok karlı hale gelmektedir.

Yapılan laboratuvar testlerinin olumlu sonuçlanması sonrası pilot tesis kurulması kararı alan firmamız 2017 yılının ilk aylarında pilot tesis kurulumunu tamamlamayı planlamaktadır.

Saf Oksijenli Yakma Sistemleri ve Oksijen Üretimi

İthalat bağımlılığımızın kesilmesi amacı ile endüstriyel bazda kullanımı olan saf oksijenli yakma sistemleri ve oksijen üretimi konularında AR-GE çalışmalarımız tamamlanmak üzeredir. Ticari boyuta taşınması amaçlı gerekli çalışmalara Pilot amaçlı kurulumlardan sonra geçilmesi planlanmaktadır.

Saf oksijenli yakma sistemlerinde kullanılması durumunda, proses fırınlarının içindeki hava miktarlarının düşmesi, akış hızlarının azalması ya da fırınların küçülerek düşük yatırım bütçeleri olmasını sağlamaktadır. Zararlı ve istenmeyen gazların oluşumuna izin vermemektedir. Proses içinde daha yüksek sıcaklıklara çıkmayı ya da daha düşük maliyetli enerjiye kavuşmayı sağlamaktadır. Maalesef bu cihazlar tamamen yurtdışı kaynaklı oxi-burner (Lanslı yakma sistemi) olarak ülkemizde pazarlanmaktadır. Tamamen yerli mühendisliğimizle yapmış olduğumuz AR-GE çalışmalarımızla konunun ticari boyuta taşınması anlam kazanacaktır.

%100'e varan oranda geri dönüşüm
ileri mühendislik ile enerji tasarrufu
yeni nesil verimli üretim
yüksek kapasite üretim teknolojisi